Stosowany przez nas ozon to wyjątkowo skuteczny środek, który stosuje się w przypadku usuwania nieprzyjemnych zapachów i roztoczy. Używa się go do zabijania oraz likwidacji różnych alergenów, co w przypadku osób uczulonych stanowi niezwykle ważny aspekt. Według badań zauważalny jest zanik ponad 90% alergenów domowych przy ozonowaniu wykonywanym raz na kwartał. Jest to zatem bardzo skuteczny sposób odświeżania mieszkań, domów czy innych pomieszczeń, a także pojazdów, w których z różnych przyczyn może panować nieprzyjemny zapach. Ozonowanie należy obecnie do jednej z najlepszych metod dezynfekcji, dzięki czemu znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Na czym jednak dokładnie polega jego działanie?
Działanie ozonu
Ozon działa bardzo silnie, ale wyróżnia go bardzo krótki cykl życia (okres połowicznego rozkładu wynosi ok. 20-30 minut). Kiedy ma styczność z wirusami, bakteriami czy też zapachami zgnilizny, dodatkowy atom tlenu niszczy je całkowicie poprzez utlenianie. W trakcie tego procesu dodatkowy atom tlenu niszczy bakterie, wirusy oraz przykre zapachy, a jedyną pozostałością zostaje czysty tlen. W dodatku przy całej swojej efektywności ozon jest bezpieczny. Dowód na to stanowi fakt, iż codziennie jesteśmy poddawani wpływowi ozonu zawartemu w powietrzu, którym oddychamy i jego różnym stężeniom powstałym w wyniku naturalnych reakcji atmosferycznych, np. po burzy – świeże, oczyszczone powietrze to właśnie zapach ozonu
Czy ozonowanie może być szkodliwe?
Ozon jest nieszkodliwy, gdyż wyczuwamy jego zapach już na pozostałościowym poziomie stężenia. Rozumiemy przez to ilość ozonu wytworzoną ponad wymagane minimum w celu usunięcia wszelkiego skażenia w danym pomieszczeniu. W dużych stężeniach (>1.5 p.p.m – cząsteczki na milion) ma on tak silny zapach jak wybielacz, co powoduje, że człowiek nie jest w stanie przebywać w takim pomieszczeniu dłużej niż krótką chwilę. Ważne jest więc to, jak długo jesteśmy narażeni na działanie ozonu. Budowa organizmów jednokomórkowych lub wielokomórkowych o małej specjalizacji jest zupełnie inna niż struktura komórek, z których składa się człowiek. Dlatego też ozon ma destrukcyjne działanie na organizmy proste w małych stężeniach, natomiast szkodliwy wpływ na ludzi wykazuje dopiero w bardzo wysokim nasyceniu.
Ozonowanie skutecznie działa na:
usuwanie zapachów spowodowanych pożarem i zalaniem wodą, będącymi jednymi z najtrudniejszych do pozbycia się,
dym papierosowy i zanieczyszczenia nim wywołane,
zapachy powstałe podczas gotowania,
zapachy pochodzenia zwierzęcego,
wilgoć w piwnicy,
pleśń,
ograniczenie ryzyka zakażenia wirusowego i bakteryjnego,